Institut za javne financije i ove je godine analizirao i ocijenio transparentnost proračuna svih županija, gradova i općina u Republici Hrvatskoj. Proračunska transparentnost mjerila se brojem ključnih proračunskih dokumenata objavljenih na službenim mrežnim stranicama jedinica lokalne i područne samouprave.
Po vrstama lokalnih i regionalnih jedinica, županije su u prosjeku vrlo transparentne (4,6), gradovi su relativno dobri (3,7), a općine još uvijek ne zadovoljavaju (2,8).
Prosječna transparentnost općina još uvijek nije dovoljno dobra (2,8), no za razliku od prethodnog ciklusa kad gotovo petina općina nije objavila ni jedan dokument, u ovom ciklusu takvih je tek 9%.
Općine su najtransparentnije u Primorsko-goranskoj (4), Karlovačkoj (3,7) i Koprivničko-križevačkoj (3,6), a daleko najnetransparentnije u Splitsko-dalmatinskoj (1,5), Zadarskoj (2,2) i Dubrovačko-neretvanskoj (2,3) županiji:
Po ukupnoj prosječnoj transparentnosti proračuna svih jedinica na području županije, najtransparentnija je Primorsko-goranska (4,2), a slijede Karlovačka (3,9) i Koprivničko-križevačka (3,6), dok je daleko najnetransparentnija Splitsko-dalmatinska (2), a slijede Ličko-senjska, Zadarska i Osječkobaranjska:
Zadarska županija, naime, izrazito je transparentna (5), s odličnim mrežnim stranicama, vodičima za građane uz svaki proračunski dokument, no njene su općine izrazito netransparentne (prosjek 2,2), pa je ukupna prosječna transparentnost Zadarske županije loša (2,5). Slično je i s Ličko-senjskom županijom (5), koja zbog izrazite netransparentnosti svojih gradova (prosjek 1,8), ima lošu ukupnu prosječnu transparentnost (2,5).
Po prosjeku svih lokalnih jedinica na svome području, najtransparentnija je Primorsko-goranska, a slijedi je Karlovačka županija, dok su najmanje transparentne Splitsko-dalmatinska, Ličko-senjska, Zadarska i Osječko-baranjska županija.
Po vrstama lokalnih jedinica, županije su u prosjeku vrlo transparentne (4,6), gradovi su relativno dobri (3,7), no općine još uvijek ne zadovoljavaju (2,8). Uz rijetke iznimke, gotovo sve županije imaju kvalitetne i pregledne mrežne stranice, većina ih objavljuje proračunske vodiče za građane, a Zadarska županija ih čak objavljuje uz svaki proračunski dokument.
Općine i dalje nisu dovoljno transparentne (prosjek 2,8); najtransparentnije su u Primorskogoranskoj županiji, a najnetransparentnije u Splitsko-dalmatinskoj te Zadarskoj i Dubrovačkoneretvanskoj županiji. Ipak, kod općina je primjetan značajan napredak – u prvom ciklusu istraživanja samo je jedna (Viškovo) objavila svih pet dokumenata, u drugom njih osam, a u trećem čak 68.
U konačnici, evo i ocjene transparentnosti koje su zadarske općine i gradovi dobili u ovom istraživanju:
5
Županija: Zadarska
Gradovi: Zadar
Općine: Starigrad i Sukošan
4
Gradovi: Benkovac i Obrovac
Općine: Kali, Polača i Privlaka
3
Gradovi: Nin i Pag
Općine:
Kolan, Novigrad, Škabrnja i Vir
2
Gradovi: Biograd na Moru
Općine: Bibinje, Galovac, Kukljica, Lišane Ostrovičke, Preko i Sveti Filip i Jakov
1
Gradovi: -
Općine: Pakoštane, Povljana, Ražanac, Vrsi i Zemunik Donji
0
Gradovi: -
Općine: Pašman, Poličnik, Posedarje, Sali i Stankovci