Prema raspoloživim podacima pristiglima iz zdravstvenog sustava, već je nekoliko posljednjih godina u zdravstvenim ustanovama Hrvatske prisutan trend smanjenja broja liječenih osoba, osobito novih heroinskih ovisnika
Najvišu je stopu liječenih ovisnika koji su ovisni o opijatima prošle godine imala Zadarska županija (466,6), zatim Istarska (458,1), Šibensko-kninska (408,3), Primorsko-goranska (314,4), Grad Zagreb (295,4), Splitsko-dalmatinska (260,1) te Dubrovačko-neretvanska županija (226,5). Za cijelu je Hrvatsku stopa iznosila 206,5.
Vrlo slično kao i godinu dana ranije, među liječenima zbog ovisnosti je najveći broj osoba sa završenom srednjom školom – 66,8 %.
Najviše je liječenih, kao i ranijih godina, živjelo s primarnom obitelji (42,8 %). Od svih osoba liječenih 2016. godine njih 37,1 % ima djecu.
Eksperimentiranje psihoaktivnim sredstvima već dugi niz godina počinje u dobi od oko 16 godina.
Roditelji ovisnika o heroinu su za problem ovisnosti najčešće saznali nakon dvije do tri godine ovisničkog ponašanja (32,1 %), a roditelji liječenih zbog zlouporabe neopijata su za problem ovisnosti saznali ranije.
U Primorsko-goranskoj županiji na liječenju su 2016. bile 644 osobe (9,6%), a u zadarskoj Službi 499 osoba (7,4%).
“Posljednjih desetak godina se povećao broj novih tvari na tržištu droga. Borba protiv ove pošasti je vrlo zahtjevna i teška”, kažu u HZJZ, uz napomenu da je došlo do ponovnog porasta uporabe MDMA (ecstasyja):
“Provedena istraživanja ukazuju na to da se kokain više konzumira u državama zapadne i južne Europe dok se amfetamini više koriste u sjevernoj i istočnoj Europi. I u nekim drugim zemljama došlo je do povećanja dolaska na liječenje zbog zlouporabe i ovisnosti o amfetaminima. Gotovo polovica tih korisnika ih primjenjuju intravenozno. Novije procjene pokazuju da kanabis zauzima najveći udio u vrijednosti nezakonitog europskog tržišta droga, te je proizvodnja kanabisa tako postala glavni generator prihoda organiziranom kriminalu.”
Među novim psihoaktivnim drogama koje su se pojavile na međunarodnom tržištu su vrlo prisutni i sintetski kanabinoidi (oko 60%). Oni su znatno toksičniji a zlouporaba je povezana sa brojnim trovanjima pa čak i smrtnim slučajevima. EMCDDA je obznanio da je MDBM-CHMICA povezan sa 13 smrtnih slučajeva i 23 nesmrtonosne intoksikacije. Smrtni ishodi i trovanja su zabilježeni u 8 država ali postoje mogućnosti pojave i u ostalim državama. Uzimatelji droga uglavnom niti ne znaju što su uzeli niti kako će djelovati.
Snažni psihostimulans, sintetski katinon alfa-PVP se povezuje sa gotovo 200 akutnih intoksikacija i više od 100 smrtnih slučajeva u Europi. Nove psihoaktivne tvari su pronađene u proizvodima koji se na tržištu prodaju kao zamjene za lijekove kao što su to na primjer benzodiazepini.
Velika prijetnja u novije vrijeme je i opskrba drogama preko interneta. Nabava novih droga putem interneta postaje sve veća a kontrola cijelog postupka je vrlo teška. To predstavlja problem za cijelu buduću europsku politiku na ovom području. Ovaj medij bi trebalo pokušati iskoristiti za smanjenje problema s drogama.
“Kako su podaci dostupni samo iz zdravstvenog sektora, za pravu procjenu proširenosti konzumacije droga i ovisnosti o drogama trebalo bi uzeti u obzir i podatke iz Ministarstva unutarnjih poslova i Ministarstva pravosuđa o osobama zatečenim u posjedovanju droga te osobama koje su počinile kazneno djelo u vezi s drogama. Osobe koje se nalaze u terapijskim zajednicama prema mjestu prebivališta također”, stoji u izvješću HZJZ.