Quantcast
Channel: Znet.hr » Zadar
Viewing all 12954 articles
Browse latest View live

NOVO POLICIJSKO PRIOPĆENJE O INCIDENTU U JAZINAMA Pod istragom još pet osoba –četvorica privedeni pred suca

$
0
0

U svezi izgreda navijača na utakmici koja se odigrala 13 travnja 2019. godine u dvorani Jazine u Zadru, između KK Zadar i KK Adria Oil Škrljevo iz Rijeke, novo priopćenje iz Policijske uprave zadarske:

“Policijski službenici su proveli kriminalističko istraživanje nad tri osobe u dobi od 22, 24 i 44 godine, te se 22-godišnjaka sumnjiči da je počinio prekršaj iz čl.4. st. 1. podstavka.4. Zakona o sprječavanju nereda na športskim natjecanjima, 44-godišnjaka sumnjiči da je počinio prekršaj iz čl.17. Zakona o prekršajima protiv javnog reda i mira. Obojica su uz optužni prijedlog privedeni na Prekršajni odjel Općinskog suda u Zadru.

Također je zbog sumnje u počinjenje kaznenog djela „Napad na službenu osobu“ u pokušaju, provedeno kriminalističkog istraživanja nad 24-godišnjakom koji je uz kaznenu prijavu, u nedjelju 14. travnja 2019. godine predan pritvorskom nadzorniku Policijske uprave zadarske.

Jučer, 14. travnja 2019 godine u službenim prostorijama policije provedeno je kriminalističko istraživanje nad još 5 osoba.

Zbog sumnje u počinjenje prekršaja iz čl.6 Zakona o prekršajima protiv javnog reda i mira provedeno je kriminalističko istraživanje nad dvije muške osobe u dobi od 19 i 22 godine, te nad dvoje maloljetnika. Po završetku istraživanja sve četiri osobe uz optužni prijedlog privedeni na Prekršajni odjel Općinskog suda u Zadru.

Također je zbog sumnje u počinjenje kaznenog djela „Izazivanje nereda“ iz domene kaznenih djela protiv javnog reda, provedeno je kriminalističko istraživanje nad 19-godišnjakom, protiv kojeg je nadležnom državnom odvjetništvu u Zadru podnesena kaznena prijava.

Policijski službenici tijekom postupanja prema skupini navijača na istočnoj tribini nisu postupali prema posjetiteljima koji nisu sudjelovali u izgredima već su poduzeli sve mjere i radnje kako bi se osobe zaštitile te stvorili uvjeti za neometani boravak u dvorani.

Kriminalističko istraživanje u svezi ovog događaja se nastavlja.”


ISPOD PROSJEKA: U Zadarskoj županiji na 1000 stanovnika 25 poduzetnika

$
0
0

Po broju poduzetnika na 1000 stanovnika Zadarska županija nalazi se na 8. mjestu među hrvatskim županijama, te je ispod hrvatskog prosjeka, piše Radio Zadar. Kako pokazuju podaci FINE za 2017. godinu, na tisuću stanovnika u našoj županiji dolazi 25 poduzetnika, dok je hrvatski prosjek 29.

Listu predvode Grad Zagreb i Istarska županija koji imaju 50 poduzetnika na 1000 stanovnika. Zadarska županija može se ipak pohvaliti da je od 2013. do 2017. godine, broj poduzetnika porastao za čak 31 posto, što je najveći zabilježeni porast poduzetnika među hrvatskim županijama u tom razdoblju.

Budući da gospodarska snaga županije, odnosno države uvelike ovisi o broju malih i srednjih poduzetnika bilo bi dobro da taj broj nastavi rasti, no zbog toga treba nastaviti raditi na poboljšanju poduzetničke klime.

“BIOLOŠKA RAZNOLIKOST” Tajne muzejskih čuvaonica u Kneževoj palači

$
0
0

U srijedu, 17. travnja 2019. u 18 sati, u maloj dvorani Kneževe palače održat će se otvorenje izložbe „TAJNE MUZEJSKIH ČUVAONICA – BIOLOŠKA RAZNOLIKOST“ u organizaciji Prirodoslovnog odjela Narodnog muzeja Zadar. Ovo je treća izložba u nizu iz ciklusa TAJNE MUZEJSKIH ČUVAONICA koje Prirodoslovni odjel organizira povodom dana značajnih za zaštitu prirode. Ovom izložbom, kao i popratnim predavanjima želi se skrenuti pozornost o važnosti očuvanja okoliša i prirodne bioraznolikosti kao temelja za stvaranje zdrave i održive budućnosti.

Na izložbi su prikazani predmeti iz fundusa Prirodoslovnog odjela koji su grupirani prema staništima u kojima dolaze ili smo njihovom raznovrsnošću željeli istaknuti koliko je priroda začuđujuća u svojoj raznolikosti. Pri tome su preparati prikazani u onom obliku kako se čuvaju u muzejskim čuvaonicama. Na izložbi su prikazane životinje iz raznih dijelova svijeta koje obitavaju na različitim staništima kako bismo što zornije ukazali na bogatstvo vrsta i potaknuli razmišljanje o potrebi njihovog očuvanja. Sredstva za održavanje izložbe osigurali su Ministarstvo kulture Republike Hrvatske i Zadarska županija. Izložba se može razgledati do 25. svibnja 2019.

Kao popratni dio izložbe, uz Međunarodni dan biološke raznolikosti i Dan zaštite prirode u Hrvatskoj koji se obilježavaju 22. svibnja, Prirodoslovni odjel priređuje niz znanstveno – popularnih predavanja o prirodi. Predavanja se održavaju u suradnji s Javnom upravom ustanovom za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode na području Zadarske županije „Natura Jadera“, Nacionalnim parkom Paklenica i Veterinarskom ambulantom Zoo-vet Zadar.

Predavanja su na rasporedu u srijedu, 22. svibnja 2019. u 18 sati u edukativnoj dvorani Kneževe palače.

Morana Bačić: BioRaznoliko

Taida Garibović: Javna ustanova „Natura Jadera“

Gordan Lukač & Ivana Adžić: Bogatstvo i raznolikost bukovih šuma -bukove šume NP Paklenica na svjetskoj listi UNESCO-ve prirodne baštine

Mateo Mazija: Morski lavovi

VRIJEME ZA 5 Veliki tjedan u znaku proljeća – ovakvu 7-dnevnu prognozu dugo nismo vidjeli…

$
0
0

Danas će prevladavati sunčano. Jutro na kopnu svježe uz mjestimičan mraz.

Vjetar većinom slab. Duž obale u noći i ujutro slaba i umjerena bura, od sredine dana u okretanju na sjeverozapadnjak i zapadnjak, ponegdje i jugozapadnjak.

Najviša dnevna temperatura uglavnom između 15 i 20 °C.

I u srijedu sunčano. Ujutro u unutrašnjosti može biti slabog mraza, osobito u gorju i na istoku.

Vjetar većinom slab, na istoku poslijepodne umjeren sjeverni i sjeveroistočni. Duž obale ujutro umjerena bura, podno Velebita mjestimice moguće s jakim udarima, a poslijepodne umjeren sjeverozapadnjak i zapadnjak, ponegdje u Dalmaciji i jugozapadnjak.

Jutarnja temperatura od 0 do 5, na Jadranu od 8 do 12 °C. Najviša dnevna većinom između 16 i 21 °C, a u gorju niža.

IZGLEDI VREMENA:

Pretežno ili bar djelomice sunčano , a dani će biti sve topliji. Jutra na kopnu svježa uz mogućnost za maglu i slab mraz pri tlu još u srijedu.

U četvrtak prolazno oblačnije uz mogućnost za malo kiše u gorju.

Vjetar na kopnu većinom slab. Na Jadranu u noći i ujutro do umjerena bura, a danju sjeverozapadnjak i zapadnjak.

 

FESTIVAL PLIVANJA Jaderina plivačica Ema Krstić (13) osvojila broncu

$
0
0

13./14.04.2019., u Zagrebu na plivalištu „Svetice“ održan je 16. Festival plivanja koji je 6. postaja HPS MINI GRAND PRIX natjecanja. U konkurenciji 486 kadeta i ml.kadeta iz 25 hrvatskih klubova i jednog iz BiH pod vodstvom trenera Marijana Čuline, prof. boje Jader branilo je 8 članova koji su doplivali do brončane medalje, niza normi za ljetno kadetsko Prvenstvo Hrvatske te osobnih rekorda.

Najbolje rezultate ostvarila je kadetkinja Ema Krstić (06) koja je sa osobnim rekordom 2:54.99 doplivala do brončane medalje u disciplini 200m leptir, dok je norme za PH isplivala u svim nastupima ovog vikenda.

Ema se također još dva puta plasirala među 10 najboljih na ovom natjecanju, tako je u disciplini 100m leptir s vremenom 1:16.36 zauzela 8. mjesto dok se na 10. mjesto plasirala u disciplini 200m leđno (2:47.14). Među 10 najboljih dva puta je ulazila i Rita Herceg (07) i to u disciplini 100m prsno gdje je s vremenom 1:27.61 doplivala do 5. mjesta, a 9. mjesto je zauzela u disciplini 200m mješovito (2:57.83).

Dva plasmana među 10 najbržih je imao i Lovre Jerak (05) koji se s vremonom 2:51.33 u disciplini 200m leptir plasirao na 7.mjesto, dok se na 8. mjesto plasirao u disciplini 100m prsno (1:21.96).

Iako je Jaderinim plivačima ovo tek drugo natjecanje u 50m bazenima već imamo niz isplivanih normi za Ljetno Prvenstvo Hrvatske koje će se održati 19/20.07.2019. u 50m bazenu, a po pravilniku kluba za nastup na PH članovi trebaju imati minimalno dvije A norme. Tako su pravo nastupa već izborili: Lovre Jerak (05), Ema Krstić (06) dok Rita Herceg (07) i Roko Grgić (06) imaju po jednu A normu.

Na natjecanju su nastupili: Rita Herceg, Lea Ikić, Lovre Jerak, Stipe Kasun, Ema Krstić, Karla Mužanović, Roko Zubčić, Aneta Zurak

 

FOTO Zadarska HVIDR-a organizirala ribolovno natjecanje osoba s invaliditetom

$
0
0

U sklopu Županijskih dana, dana 13. travnja 2019. godine održano je Ribolovno natjecanje osoba s invaliditetom na jezeru Vlačine.

Organizator je bio RKOI Škartoc, a suorganizator Udruga HVIDR-a Zadar.

Već tradicionalno natjecanje omiljeno je kod ribolovaca te su sudjelovali natjecatelji s područja čitave Zadarske i Ličko-senjske županije, te Grada Zagreba.

Ukupno je bilo nazočno oko 50 natjecatelja i gostiju.

Medalje su osvojili :

1. mjesto – Denis Jelušić (2310 bodova)

2. mjesto – Vinko Jelušić (1140 bodova)

3. mjesto – Josip Stipić (1110 bodova).

Nakon natjecateljskog dijela i podjele medalja, druženje je nastavljeno uz ugodan razgovor, hranu i piće.

 

POTPREDSJEDNIK VLADE U SRIJEDU U ZADRU Štromar, Marić i Čukelj kod Dukića – potpisuje se ugovor o POS-u

$
0
0

Potpredsjednik Vlade i ministar graditeljstva i prostornoga uređenja Predrag Štromar boravit će sutra, 17. travnja 2019. godine u Zadru gdje će zajedno s ministrom državne imovine Goranom Marićem, direktorom APN-a Slavkom Čukeljem te gradonačelnikom grada Zadra Brankom Dukićem sa suradnicima sudjelovati na svečanosti potpisivanja ugovora o darovanju nekretnine te predugovora o međusobnim pravima i obvezama vezanim uz izgradnju stanova iz programa društveno poticane stanogradnje u Zadru na lokaciji Crvene kuće.

Potpisivanje će se održati u Maloj vijećnici Gradske uprave Grada Zadra, Narodni trg 1. s početkom u 11 sati.

 

 

USKRSNA ČESTITKA Nadbiskup Puljić: “Da Krist nije uskrsnuo, uzaludno bi bilo naše propovijedanje, neutemeljeno naše ufanje i bezizgledna naša nada”

$
0
0

Zadarski nadbiskup danas je uputio Uskrsnu čestitku vjernicima. U nastavku je u cijelosti prenosimo:

“1. U velikoj žalosti zbog tragične smrti svoga Učitelja, apostoli su se spremali krenuti svaki na svoju stranu. To osobito pokazuje opis dvojice učenika na putu u Emaus koji iznenađeni, potreseni, razočarani svim onim što se zbilo na Veliki Petak, odlučiše vratiti se svojim domovima. Trećega dana, međutim, proširila se vijest da je Isusov grob ostao prazan, a on uskrsnuo i živi. Uz to, uskrsnuli Gospodin ih pohađa i pozdravlja utješnim riječima: „Ne bojte se“, pa im se otvaraju oči. Počinju shvaćati i prihvaćati tajnu Isusove uskrsne pobjede. A prazan grob na Kalvariji otvara novu stranicu, jedinstvenu u povijesti čovječanstva. Svetkovina Uskrsa, dakle, upućuje nas na korijene naše vjerničke prošlosti.

Ali, otvara nam i perspektivu vječne budućnosti. Stoga je Isusovo uskrsnuće najsnažnije vrelo ufanja, ključni događaj koji osmišljava povijest ljudskih sudbina.

U tom vidu i apostol Petar, koji je tijekom križnoga puta tri put zatajio Isusa, osnažen uskrsnim događajem obraća se okupljenim Židovima i neustrašivo zbori: „Vi znate kako Isusa iz Nazareta Bog pomaza Duhom Svetim.. I pošto ga smakoše i objesiše na drvo, Bog ga uskrisi treći dan. Mi smo svjedoci svega toga (Dj 10, 34-43). Svjestan tog milosnog događaja, on u svojoj poslanici kaže kako smo njegovim darom postali „rod izabrani, kraljevsko svećenstvo, sveti puk, narod stečen naviještati silna djela Onoga koji nas iz tame pozva k divnome svjetlu svome“ (1 Pet 2, 9).

2. Na tom uskrsnom svjetlu počiva vjera i nada Crkve. A iz jutra uskrsne zore izvire njezina snaga, radost i utjeha. Jer, „da Krist nije uskrsnuo, uzaludno bi bilo naše propovijedanje (1 Kor 15,14), neutemeljeno naše ufanje i bezizgledna naša nada.

Poniženi, dakle, i trnjem okrunjeni Isus nakon uskrsnuća blista u preobraženom, profinjenom i besmrtnom tijelu. I pojavljuje se kao pobjednik tmine, laži, nasilja i mržnje. On je gospodar života i smrti koji nam upućuje utješne i ohrabrujuće riječi: „Ja sam uskrsnuće i život. Tko vjeruje u mene, živjet će ako i umre“. Zato je Uskrs blagdan života, radosti, heroizma i žrtve. To nije obični blagdan, već „blagdan nad blagdanima“; događaj o kojem Crkva već dva milenija propovijeda te radosno s vjerom ispovijeda: „Znamo da si doistine, uskrsnuo Božji Sine“.

Ojačani vjerom uskrsnog događaja, s nadom u srcu i s pjesmom na usnama govorimo: „Ovo je dan što ga učini Gospodin. Kličimo i radujmo se u njemu“ (Ps 118, 24). Jer, svojim uskrsnućem izveo nas je iz ropstva na slobodu te postao najsnažnije vrelo našeg optimizma i nade, ključni događaj povijesti i ljudskih sudbina. Događaj Kristovog uskrsnuća nije neka „utješna filozofija“ za slabe i naivne. Njezin objekt vjere nije „povijest“, nego „nadpovijest“ po kojoj su ljudi kadri „nadati se i protiv nade“. U toj uskrsnoj nadi i radosti sve od srca pozdravljam. Braći svećenicima, redovnicama i redovnicima kao i svemu Božjem puku Zadarske nadbiskupije, želim sretan Uskrs uz obilje uskrsne milosti i Božjeg blagoslova.

✠ Želimir Puljić, zadarski nadbiskup”


KLUB SE ISPRIČAO GLEDATELJIMA I GOSTIMA Zbog incidenta u Jazinama HKS kaznio KK Zadar s 37.000 kuna

$
0
0

Nakon incidenta na utakmici u dvorani Jazine prethodne subote 13. travnja, između Zadra i Škrljeva, na adresu kluba stigla je odluka o kazni HKS-a. Za ovu “feštu” u hramu Košarke, Košarkaški klub Zadar oštećen je u ukupnom iznosu od 37.000,00 kn.

Podsjetimo, već u prvoj minuti navedenog susreta došlo je do prekida istog zbog navijačkih nereda, točnije bacanja tvrdih predmeta, bacanja bezopasnih predmeta, aktivacije pirotehničkih naprava (baklji), prijevremenog prekida utakmice, piše Radio Zadar.

Za ovu “feštu” u Hramu Košarke, Košarkaški klub Zadar oštećen je u ukupnom iznosu od 37.000,00 kn.

Točnu specifikaciju Hrvatskog košarkaškog saveza prenosimo niže u tekstu:

1. Zbog bacanja bezopasnih predmeta kažnjava se KK “Zadar” prema čl.72.B-1.) Propozicija natjecanja sa 2.000,00 kn.

2. Zbog bacanja tvrdih predmeta kažnjava se KK “Zadar” prema čl.72.B-2.) Propozicija natjecanja sa 5.000,00 kn.

3. Zbog paljenja baklji kažnjava se KK “Zadar” prema čl.72.B-3.) Propozicija natjecanja sa 5.000,00 kn.

4. Zbog izazivanja privremenog prekida utakmice kažnjava se KK “Zadar” prema čl.72.B-8.) Propozicija natjecanja sa 20.000,00 kn.

5. Zbog lošeg rada redarske službe kažnjava se KK “Zadar” prema čl.72.A-7.) Propozicija natjecanja sa 5.000,00 kn.

Nažalost, to je samo još jedna u nizu kazni koju je KK Zadar primoran podmiriti zbog nedoličnog ponašanja nekolicine navijača.

“Ponavljamo, ovakve situacije želimo izbjeći u širokom luku. Želimo da se svaki pojedini navijač na utakmicama osjeća dobrodošlo, a prije svega, sigurno. Sportska okupljanja mjesto su na kojem se susreću istinske vrijednosti, prihvaćaju razlike i nadilaze barijere. Mjesto na kojem se promiče zajedništvo i na koji bi se svi prisutni gledatelji, navijači i posjetitelji trebali doći opustiti. Košarkaške se utakmice igraju u zatvorenim prostorima – pravila koja postavlja zatvoreni prostor kao takav, sportsko događanje koje se u tom prostoru održava i nalozi domaće i regionalne lige moraju se poštovati.

KK Zadar ovim se putem još jednom ispričava svim posjetiteljima, istinskim navijačima i gledateljima, gostujućoj momčadi i njihovom treneru”, poruka je iz Kluba.

“ZA LJEPŠI USKRS SVIMA” Lions klub Zadar donira najsiromašnije

$
0
0

Članovi Lions kluba Zadar danas će uručiti uskršnje donacije najsiromašnijim zadarskim obiteljima, onima kojima je pomoć najpotrebnija.

Riječ je o tradicionalnoj akciji zadarskih Lionsa „Za ljepši Uskrs svima“.

U suradnji s gradskim Upravnim odjelom za socijalnu skrb i zdravstvo, akcija se provodi već dugi niz godina i brojnim zadarskim obiteljima omogućuje ljepši i bogatiji blagdan.

Takvih je obitelji nažalost sve više, pa će donacije ove godine dobiti čak 26 obitelji ( s oko 90 članova ) koje žive uglavnom od socijalnih primanja.

U mnogim je slučajevima riječ o samohranim majkama često podstanarima, obiteljima s bolesnom djecom i osobama starije životne dobi.

Lionsi su im pripremili bogate pakete sa svim namirnicama potrebnim u blagdanske dane, slatkišima za djecu i higijenskim potrepštinama.

Pritom su im, svojim donacijama, pomogli: Cromaris, Mardešić,Dukat, Vražap, Vrana, Foša Zadar, Sarag, Maraska, Plodine, Velpro, Forum d.o.o. Zadar, Dupin Zagreb, Trgotrans Split, PIK Vrbovec plus d.o.o. i INKO centar Zadar.

Uskršnji paketi će predstavnicima obitelji biti uručeni u Klubu liječenih alkoholičara (Ulica bana Josipa Jelačića 19. ) u 12 sati.

NA SVEUČILIŠTU PREDSTAVLJEN LEKSIK MORSKE FAUNE SJEVERNE DALMACIJE Znate li što su agač, dut, vučić, bačvarić…?

$
0
0

Ako vas put nanese u Banj, Božavu, Kali, Olib, Premudu, Savar, Silbu, bit ćete sretni počaste li vas domaćini agačem. U Solinama bi vam servirali gača, u Babcu jagača, u Sestrunju ogca. A što ako vam nešto južnije ponude dut? I tada ćete se dobro najesti, jer će vam opet, baš kao u svim nabrojenim primjerima, ponuditi – brancina ili lubina. I dok je lubin riječ karakteristična za Kvarner (u Novigradu i Pagu je luben), na zadarskom području danas rašireni brancin je riječ koja se zapravo koristi u mjestima koja nisu tradicionalno ribarska.

Ovo je samo jedna od zanimljivosti koje otkriva knjiga Nikole Vuletića i Vladimira Skračića “Leksik morske faune u sjevernoj Dalmaciji. Prvi dio: rječnik pučkoga nazivlja”, koja je sinoć predstavljena na Morskom utorku Gradske knjižnice Zadar. Ovo iznimno zanimljivo djelo, u obliku rječnika, donosi pučke nazive za morske životinje, prikupljene u sedamdeset i trima mjestima u sjevernoj Dalmaciji.

Brancin naravno nije jedina riba koja na hrvatskoj obali ima bogate leksičke varijacije. I njegova sestra po gradelama, orada, poznata je širom Jadrana kao podlanica, komarča lovrata, ovrata, zlatulja, sekulica, a rekorder je riba vučić (Serranus hepatus), koja na našem terenu ima čak 13 različitih imena – saketić, karaban, kantarić, čigalj, karaban, bačvarić… Na drugoj strani su ribe i rakovi koji se u svim sredinama jednako zovu – dupin, glavoč i škamp.

- Uvijek sam govorio, “ovo je zadnji čas”, pa i prije 40 godina kada sam istraživao toponime kornatskog otočja. Taj zadnji čas će trajati vječno jer će se uvijek naći netko tko će moći dati novi informaciju. Zbog odumiranja malog ribolova i same ribarske kulture te reduciranja broja ispitanika, posebice na malim otocima, i ovo je bio zadnji čas za zapisivanje nekih talasozoonima, odnosno imena riba, rakova i školjkaša. Na nekim otocima imali smo problema doći do bilo kakvog ispitanika, a kamoli ribara. Hrvatska je po raznovrsnosti ovog nazivlja najbogatija u Europi, a razlog tome su razvedena obala i puno izoliranih zajednica koje čuvaju specifične izraze. Unatoč tome, mislim da je njihova sudbina i dalje ugrožena i da će trebati veliki trud da bi se u što većoj mjeri prezentirale, rekao je Skračić, “svježi” dobitnik nagrade Zadarske županije za životno djelo.

I on i dr. Vuletić istaknuli su veliki doprinos koji je svojim djelom “Jadranska fauna — etimologija i struktura naziva” iz 1986. na ovom području dao akademik Vojmir Vinja.

Pokazalo se da taj rad ipak nije bio konačan ni do kraja točan, koliko god bio velik i pionirski. Za razliku od njegove knjige, ova je ustrojena kao rječnik, pa se tako za spomenutog agača nakon ispisivanja varijacija navodi kako je ime dobio po grčkoj riječi za trn, što je motivirano oštrim bodljama na škržnom poklopcu. Također se upućuje na natuknice koje su u knjizi obrađene za istu ribu – brancin, dut i luben.

- Nisu navedene sve vrste u Jadranu, nego one koje su ljudi u svakom mjestu u našem litoralu mogli identificirati a da nisu ribari. Po tom općem znanju Hrvatska je jedinstvena na Mediteranu. Nema mjesta u kojem autohtoni stanovnici ne mogu prepoznati 70 vrsta. U Ražancu smo imali jednog ispitanika koji ih je prepoznao 90, a tada rekao da će djeda pitati za ostale. Toga nema ni u Italiji niti u Španjolskoj, a najmanje u Grčkoj, rekao je Vuletić.

Rekao je kako su ispitanicima pokazivali slike riba, a za školjke su pripremili malakološku zbirku.

Autorima je čestitao prorektor Sveučilišta u Zadru prof. dr. sc. Josip Faričić, ističući kako knjiga nadilazi jezikoslovni značaj te na svima razumljiv način predstavlja jezično blago našeg prostora.

- Bogati leksik svjedok je suživota otočana i primorskih naselja s morem, koje je izvor života i medij komunikacije. Ribe su im bile izuzetno važne jer su u njima pronašli hranu, motivaciju za priče, vjerovanja. Ova knjiga sačuvat će neka imena za budućnost jer smo se nažalost prekomjernim izlovom “potrudili” da te vrste iščeznu, rekao je Faričić.

Nakon prve knjige koja donosi pučko nazivlje, autori pripremaju i drugu s kartografskom građom, koja svjedoči kako postoje oštre granice između zadarske i šibenske zone. Dok su zadarski nazivi riba i drugih morskih organizama povremeno zalazili duboko u šibenski teritorij, riječi karakteristične za šibensko područje “dobacivale” su najčešće do Pakoštana i Pašmana, najdalje do Sukošana.

 

STARIGRAD Bogat program za Dan Općine

$
0
0

Općinsko vijeće Općine Starigrad 25. siječnja 2018. godine donijelo je novi Statut kojim je uređeno službeno obilježje: Dan Općine Starigrad – 23. travnja – dan poznat u sjedištu općine kao svetkovina sv. Jurja, sveca zaštitnika župe Starigrad Paklenica. Donošenjem novog statuta mijenja se Dan općine, te se 23. travnja obilježava kao Dan Općine Starigrad.

Općina Starigrad je tim povodom pripremila prigodni program „Dani Općine Starigrad 2019.“ koji obuhvaća događanja od 17. travnja do 24. svibnja 2019. godine.

Dani Općine Starigrad 2019. godine donose bogat program, između ostalog i Uskrsni koncert KUD-a Podgorac, 20. Međunarodni susret penjača Paklenica 2019. u Nacionalnom parku Paklenica, memorijalni turnir Damir Tomljenović Gavran, Međunarodna promociju lokalnih proizvoda ruralnih regija Portugala, Finske, Estonije, Španjolske, Cipra i Hrvatske a završavam koncertom String & Brass Orkestar, Sucha Beskidzka, Poljska.

 

VEČERAS ZADAR DOČEKUJE MZT SKOPJE Policija najavila snimanje utakmice i izdala upute za posjetitelje

$
0
0

Povodom košarkaške utakmice kvalifikacija za ostanak u „ABA ligi“ između KK „Zadar“ iz Zadra i KK „MZT Skopje Aerodrom“ iz Skopja, Republika Sjeverna Makedonija, 17. travnja 2019. godine s početkom u 17,00 sati, na Športskom centru „Višnjik“ u dvorani „Krešimir Ćosić“, iz PU zadarske upućena je sljedeća obavijest:

“S obzirom na to da se očekuje veći broj posjetitelja i navijača, policija će poduzimati mjere i radnje sukladno Zakonu o policijskim poslovima i ovlastima, Zakonu o javnom okupljanju, Zakonu o sprječavanju nereda na športskim natjecanjima i drugim propisima, kako bi ova utakmica protekla u povoljnom sigurnosnom ozračju.

Upute građanima i posjetiteljima

Sukladno Zakonu o policijskim poslovima i ovlastima, a temeljem članka 79. citiranog Zakona, u sklopu osiguranja policija će snimati ovo javno okupljanje.

Svim posjetiteljima savjetujemo da u bližoj zoni dvorane „Krešimir Ćosić“, ne parkiraju vozila na prometnicama, nogostupima i prostorima koji nisu predviđeni za parkiranje ili na kojima je parkiranje zabranjeno.

Dvorana se na dan utakmice otvara u 15,30 sati, a u funkciji će biti svi ulazi u dvoranu. Svim posjetiteljima savjetujemo raniji dolazak u dvoranu zbog njihovog obaveznog detaljnog pregleda na ulazima i kako bi na vrijeme zauzeli svoja mjesta u dvoranu.

Ovim putem svi posjetitelji športske priredbe se pozivaju na korektno navijanje i ponašanje kako ne bi dolazilo do kršenja Zakona o sprječavanju nereda na športskim natjecanjima te Zakona o prekršajima protiv javnog reda i mira.”

 

Posljednji tjedan foto natječaja „Volim svoju županiju“

$
0
0

Ovogodišnji odaziv na foto natječaj „Volim svoju županiju“ srušio je rekorde od prijašnjih godina – u zadnjem tjednu natječaja brojimo više od 3300 prijavljenih fotografija!

Četvrti krug foto natječaja „Volim svoju županiju“ izazvao je najveći interes dosad s više od 3300 prijavljenih fotografija. Natječaj je otvoren do 22. travnja, a najbolje fotografije iz svake županije ući će u postav putujuće izložbe koja će biti predstavljena diljem Hrvatske.

Foto natječaj „Volim svoju županiju“ priča priču o ljepotama Lijepe Naše od 2016. godine kada je nastao kao pilot projekt kojemu je cilj promocija ljepota Republike Hrvatske, ali iz perspektive profesionalnih i amaterskih fotografa – žitelja svoga kraja.

Podsjetimo, autori mogu predati maksimalno tri fotografije, jednostavnom registracijom na https://www.volimzup.hr/

Glavne nagrade, GoPro 7 Silver i White digitalne sportske kamere, dodjeljuju se u dvije kategorije:

- Najbolja fotografija prema mišljenju stručnog žirija na čijem je čelu Marija Milin, profesionalna fotografkinja. Ostali članovi su stručnjaci iz odnosa s javnošću: Ivana Gusak-Galić (Osječko-baranjska županija), Kristijan Toplak (Virovitičko-podravska županija) i Karlo Frljužec (Krapinsko-zagorska županija)

- Najbolja fotografija prema broju glasova prikupljenih putem Facebook-a. Glasati možete unutar aplikacije na odabranoj fotografiji pritiskom na „Sviđa mi se“ gumb koji se nalazi ispod fotografije. Isto tako, ispod fotografije se nalazi opcija dijeljenja fotografije na društvenim mrežama.

 

INICIJATIVA GRAĐANA Postavljen Štand dobrote na gradskoj tržnici

$
0
0

Na inicijativu anonimne grupe građana te uz podršku Tržnice Zadar d.o.o., Prirodoslovno – grafičke škola Zadar i udruge “Eko-Zadar”, danas je na gradskoj tržnici pokrenuta inicijativa “Štand dobrote” – štand s besplatnim voćem i povrćem s ciljem poticanja solidarnog dijeljenja hrane među ljudima i informiranja o ekološkim i društvenim posljedicama bacanja hrane.

U realizaciji ideje su pomogli Tržnica Zadar s ustupanjem mjesta na tržnici i tehničkom pomoći oko izvedbe, udruga Eko-Zadar sa savjetovanjem i podrškom u realizaciji ideje te Prirodoslovno – grafička škola Zadar čiju su učenici/e uz stručno vodstvo profesorice osmislili izgled plakata i letaka.

Kako je zamišljeno da štand funkcionira?

Štand dobrote je inicijativa “od ljudi za ljude” i njen uspjeh će ovisiti o dobroj volji ljudi koji na tržnici prodaju voće i povrće kao i o ostalim građanima koji imaju viška voća ili povrća te su ga u mogućnosti podijeliti s drugima. Zamisao je da se višak voća/povrća kao i ono voće/povrće koje je s manjim oštećenjima ostavi na štandu do 13 sati, kako bi ga između 13 i 15 sati mogli skupiti oni kojima je potrebno po vlastitom nahođenju. Po završetku radnog vremena tržnice, službenici tržnice će skupiti hranu koja nije pokupljena i odložiti je u organski otpad.

Društvena solidarnost, ekologija i ekonomija su neodvojive komponente.

Ekološka održivost na globalnoj razini postaje jedno od vodećih pitanja koje je nemoguće ostvariti odvojeno od drugih društveno-političkih i ekonomskih aspekata. Borba protiv nepotrebnog bacanja hrane može poslužiti kao dobar primjer toga. Naime, na globalnoj razini se otprilike jedna trećina hrane proizvedene za prehranu ljudi nepotrebno baca ili gubi. Na razini Europske unije, radi se o oko 90 do 100 milijuna tona bačene ili izgubljene hrane godišnje. Organizacija za prehranu i poljoprivredu UN-a (FAO) procijenila je da su troškovi nepotrebnog bacanja hrane na globalnoj razini oko 1 bilijun američkih dolara godišnje – procjena temeljena na vrijednosti nepotrebno bačenih proizvoda i isplaćenih subvencija za njihovu proizvodnju. Troškovi povezani s okolišem kao što su emisije stakleničkih plinova, nestašica vode i erozija tla dosežu oko 700 milijardi američkih dolara.

Istovremeno, preko 800 milijuna ljudi na globalnoj razini živi u siromaštvu i nemogućnosti dostatnog prehranjivanja. Samo u Hrvatskoj gotovo milijun ljudi živi na rubu siromaštva i ne mogu si priuštiti kvalitetan obrok svaki dan.

Inicijative kao “Štand dobrote” mali su doprinos u borbi za solidarnije i održivije društvo i sve su zastupljenije diljem Hrvatske. Nadamo se da će se ljudi prepoznati u idejama inicijative te da će ona zaživjeti i u Zadru.

 


SVI UVJETI OSIGURANI Uskoro kreće izgradnja novih POS stanova za stotinu zadarskih obitelji

$
0
0

U Zadru su danas svečano potpisani Ugovor o darovanju nekretnine između Ministarstva državne imovine i APN-a te Predugovor o međusobnim pravima i obvezama vezanim uz izgradnju stanova iz Programa društveno poticane stanogradnje (POS) između APN-a i Grada Zadra čime su sada stvoreni uvjeti za početak projektiranja i izgradnje novih stotinu POS stanova na lokaciji Crvene kuće.

Potpisivanju su prisustvovali ministar graditeljstva i prostornoga uređenja Predrag Štromar, ministar državne imovine Goran Marić, direktor Agencije za pravni promet i posredovanje nekretninama (APN) Slavko Čukelj te gradonačelnik Zadra Branko Dukić s ostalim predstavnicima grada.

Ministar Štromar istaknuo je kako mlade obitelji trebaju niže cijene kvadrata, ponajviše u turističkim destinacijama gdje su cijene stanova značajno porasle i gdje je sve teže riješiti stambeno pitanje, a ovaj program upravo im to omogućava po znatno povoljnijim uvjetima nego na tržištu.

- Izuzetno mi je drago što sam opet u Zadru i što ovog puta mogu reći da smo riješili sve izazove te potpisivanjem ugovora prelazimo u fazu projektiranja i izgradnje stotinu novih POS stanova. Ukupno su u Zadarskoj županiji dosad izgrađena 492 POS stana, od čega u Zadru 436, a tome treba pribrojiti i 121 obitelj koja je stambeno pitanje riješila putem subvencioniranih stambenih kredita. Nužna je stambena politika kojom vodimo brigu o svakoj našoj mladoj obitelji stoga intenzivno nastavljamo s ovim programom koji je, uz projekt subvencioniranih stambenih kredita, konkretna demografska mjera, rekao je ministar Štromar.

Ministar Marić rekao je kako su izmjenom zakona omogućili jednostavnije aktiviranje zemljišta gradova, općina i države za lakšu izgradnju i realizaciju novih POS stanova, ali i drugih projekata.

Ministarstvo države imovine je do sada u ove dvije godine donijelo više od 1300 odluka u korist jedinica lokalne samouprave diljem Hrvatske, aktivirali više od milijardu i pol kuna vrijednosti nekretnina i stvorili temelj za investicije više od šest milijardi kuna.

- U Zadru sam bio nekoliko puta u protekle dvije godine i svaki put me dočeka neki novih zahtjev za novi projekt što me veseli jer to pokazuje da Zadar ne miruje i da stalno razmišlja o budućnosti. Ovo jest suradnja s APN-om, ali je prije svega prijenos vlasništva za potrebe mladih ljudi Grada Zadra. Samo na ovakav način, aktiviranjem dugogodišnje zapuštene imovine moguće je gospodarski i demografski revitalizirati Hrvatsku i to i radimo. Suradnja s Ministarstvom graditeljstva i APN-om do sada se pokazala vrlo učinkovitom i vjerujem da ćemo tako i nastaviti, rekao je ministar Marić.

Gradonačelnik Dukić zahvalio se ministru Štromaru, ministru Mariću te direktoru APN-a Čukelju na dostupnosti te pomoći u realizaciji ovog, ali i drugih projekata. Istaknuo je kako je ovo primjer dobre suradnje između nacionalne i lokalne vlasti koja donosi konkretne rezultate. Naglasio je kako je ovo jedan od vrlo važnih projekata gradske uprave budući da je rješavanje stambenog pitanja prioritet brojnim mladim zadarskim obiteljima, a tržište diktira uvjete koje mnogi od njih ne mogu pratiti te se pokazalo kako je POS za njih najprihvatljivije rješenje. Temeljem javnog poziva u siječnju 2016.  objavljena je lista s 203 potencijalna kupca/obitelji budućih stanova, a nakon zadnje provjere ta lista broji 167 zainteresiranih.

- Zahvaljujući otvorenoj komunikaciji uspjeli smo otvoriti put gradnji stotinjak novih domova na Crvenim kućama. I sam sam se tek nedavno uselio s obitelji u svoj stan stoga razumijem koliku sigurnost predstavlja imati vlastiti dom. Dok god bude zainteresiranih tražit ćemo rješenja za osigurati domove mladim obiteljima u Zadru. U prosincu 2017. smo zbog interesa koji su iskazali građani usvajanjem izmjena i dopuna DPU-a povećali mogućnost izgradnje s dosadašnjih 60 na sto stanova. Razmatramo i novu lokaciju na Smiljevcu, ali fokus je sada na Crvenim kućama. Mi smo izabrali ovaj grad za život jer ga volimo, a na nama je da napravimo sve da mladima bude bolje i da u Zadru osnuju svoj dom i dugoročno planiraju svoj život.

Do sada je u Hrvatskoj izgrađeno 8276 POS stanova u koje je uloženo više od četiri milijarde kuna, a do kraja 2020. godine plan je izgraditi tisuću novih POS stanova. Najavljene su i izmjene Zakona kojima bi se omogućilo rješavanje stambenog pitanja širem broju građana kupnjom stanova na slobodnom tržištu. Izmjenama bi se kamata na javna sredstva u otplati trebala smanjiti s 3 na 2 posto godišnje, a uvest će se i red na tržištu POS stanova te spriječiti pokušaje zloupotreba.

- Prema novim izmjenama, zabrana davanja u najam ili prodaja neotplaćenih stanova bit će definirana u kupoprodajnom ugovoru. To su stvarno rijetki slučajevi, ali na njih se mora reagirati. Ova mjera treba pomoći mladim obiteljima da imaju vlastiti dom, a ne da špekulanti zarađuju na tome, poručio je ministar Štromar.

Uz program POS-a, druga popularna mjera Ministarstva graditeljstva i prostornoga uređenja su i subvencionirani stambeni krediti za koje će u rujnu mlade obitelji moći aplicirati treću godinu za redom. Novost ove godine je ta da će, prema novom zakonu, sve obitelji koje već imaju maloljetnu djecu u vrijeme odobravanja kredita dobiti produženje subvencije od godinu dana po djetetu.

Činjenica da je 5300 mladih obitelji u dvije godine iskoristilo ovu mjeru i tako osiguralo svoj dom u Hrvatskoj te da se u tim obiteljima do sada rodilo više od 500 djece najbolje govori o uspješnosti ovog projekta. Ako tome pribrojimo i POS, to je više od 13 tisuća domova za preko 36.000 mladih ljudi.

- Do kraja 2020. kroz naše programe planiramo osigurati dom za više od 20 tisuća obitelji koje će tako ostati u Hrvatskoj, osnovati obitelj i doprinositi gospodarskom razvoju zemlje. Velik je posao pred nama i zato pozivam predstavnike jedinica lokalne samouprave da budu aktivni kao i Grad Zadar, a građane da se pripreme za subvencije koje će ići u rujnu, zaključio je ministar Štromar.

DAN PRAVA PACIJENATA I gradonačelnik Dukić sutra na obilježavanju na Narodnom trgu

$
0
0

Dana 18. travnja 2019.g. ( četvrtak ) obilježava se 13. Europski dan prava pacijenata. Tim povodom, dijelit će se promotivni materijal građanima od 11 do 12 sati na Narodnom trgu. Članovima HUPPP – ogranka Zadar će se pridružiti i gradonačelnik Branko Dukić kako bi zajedno s građanima obilježio 13. EU dan prava pacijenata.

Hrvatska udruga za promicanje prava pacijenata – Ogranak Zadar, želi podsjetiti građane Zadra i Zadarske županije na EU Dan prava pacijenata koji se već 13. godinu zaredom obilježava 18. travnja:

“Izazovi održive zdravstvene zaštite u cijeloj Europi, nametnuli su potrebu prepoznavanja i normiranja prava pacijenata u zdravstvenim sustavima EU. U Rimu je 2002. godine nastala Europska povelja o pravima pacijenata, poznatija kao ‘Rimska povelja’, koja je u studenom iste godine ratificirana u Briselu i tako je postala temeljni dokument za reformu zdravstva u zemljama Europske Unije.

Drugo poglavlje „Rimske povelje“, u kojem je prezentirano 14. prava pacijenata, sastavni je dio Europskog Ustava.

EU Povelja prava pacijenata predstavlja temeljna ljudska prava, koja se moraju poštivati prilikom ostvarivanja zdravstvene zaštite, u svim zdravstvenim sustavima EU.

Pravo na preventivne mjere

Pravo na pridržavanje standarda kvalitete

Pravo na pristup

Pravo na sigurnost

Pravo na informiranost

Pravo na inovacije

Pravo na pristanak

Pravo na izbjegavanje nepotrebne patnje i boli

Pravo na slobodu izbora

Pravo na individualizirano liječenje

Pravo na privatnost i povjerljivost

Pravo na žalbu

Pravo na poštivanje pacijentova vremena

Pravo na obeštećenje

Konferencija kao glavni događaj obilježavanja EU dana prava pacijenata pod nazivom “Focus on Digital Health and Personalized Medicine” koja je povezana sa nekoliko prava pacijenata (pravo na preventivu, na pridržavanje standarda kvalitete, na sigurnost i na inovacije) iz EU povelje o pravima pacijenata, održana je 10. travnja 2019.g. u EU Parlamentu uz potporu EU Direkcije Potrošači i zdravlje, te članova EU parlamenta.

Digitalizacija zdravstvenog sustava je danas ključna kako bi u potpunosti dostigli pravo na kompletnu zdravstvenu zaštitu, koja se temelji na vjerovanju da pacijenti imaju pravo na kompletnu zdravstvenu zaštitu, koja im je potrebna, uključujući i pravo na prevenciju, promociju zdravlja, rehabilitaciju i palijativnu skrb, a pritom bez rizika osiromašenja. U tom pogledu digitalizacija zdravstva poboljšava dostupnost i efikasnost moderne medicine i omogućava zdravstvene usluge u potpunosti okrenute pacijentu.“

 

FOTOGALERIJA Zahvalnice zadarskim institucijama za gostovanje “Frecce Tricolora”

$
0
0

Vođa akrobatske grupe Hrvatskog ratnog zrakoplovstva “Krila Oluje” satnik Darko Belančić uručio je u srijedu 17. travnja 2019. zahvalnice institucijama Zadarske županije i Grada Zadra za pruženu potporu u organizaciji uvježbavanja programa akrobatske grupe talijanskog zrakoplovstva “Frecce Tricolori” kojeg su izveli u Zadru 4. travnja 2019.

Uz satnika Belančića, zahvalnice je potpisao i vođa “Frecce Tricolora” bojnik Stefano Vit čime se dodatno naglašava zahvalnost za pripremu i provedbu treninga jedne od najpoznatijih svjetskih akrobatskih grupa.

Predstavnike lokalne zajednice pozdravio je i načelnik stožera 93. zrakoplovne baze HRZ-a pukovnik Boris Panić naglasivši kako je ponosan na postignuća “Krila Oluje”, a suradnju zrakoplovne baze sa lokalnom zajednicom ocijenio iznimno uspješnom.

Tako su zahvalnice primili predstavnici Zadarske županije, Grada Zadra, Policijske uprave zadarske, Lučke kapetanija Zadar te Jedriličarskog kluba "Uskok".

Satnik Belančić tom je prigodom kazao kako su, unatoč jakom jugu, sve službe lokalne zajednice učinile sve kako bi događaj protekao sigurno i u skladu standarda koji su postavljeni za odvijanje uvježbavanja iznad zadarskog kanala.

“U ime ‘Frecce Tricolora’ i ‘Krila Oluje’ upućujem vam našu zahvalnost za pomoć prilikom gostovanja ‘Frecce Tricolora’ u Zadru. Sve je funkcioniralo besprijekorno, a nadamo se kako smo time doprinijeli lijepom i nadasve atraktivnom događaju u Gradu Zadru koji postaje tradicija i gdje će naša suradnja dolaziti još više do izražaja”, istaknuo je satnik Belančić.

U ime lokalne zajednice na prijemu se zahvalio zamjenik župana Zadarske županije Šime Mršić kazavši kako će Grad Zadar i Zadarska županija i nadalje podupirati ove aktivnosti koje su izvrsna promocija zadarskog kraja i, u tom smislu, “Krila Oluje” postaju svojevrsni prepoznatljivi znak, ne samo Hrvatske vojske, nego i Zadra, poručio je dožupan Mršić.

Tekst i foto: HRZ/Marinko Karačić

YALE Znanstvenike koji su oživjeli mozak mrtve svinje predvodio je Zadranin

$
0
0

Tim znanstvenika koji su djelomično oživjeli mozak svinje četiri sata nakon što je ta životinja ubijena predvodio je Zadranin.

Tim znanstvenika predvodio je profesor iz Hrvatske koji predaje na Yaleu, Nenad Šestan. Osim njega, u timu je bio još jedan Hrvat, Zvonimir Vrselja.

Nenad Šestan, profesor neuroznanosti, komparativne medicine, genetike i psihijatrije s Yalea, predvodio je tim znanstvenika na Yaleu koji su odlučili istražiti može li se mozak oživjeti nakon smrti.

Šestan je rođen u Zadru 1970. godine. 1995. godine diplomirao je na Sveučilištu u Zagrebu, a 1999. godine je doktorirao na Yaleu na kojemu predaje i danas te vodi svoj laboratorij “Sestan Lab”.

Redoviti je profesor na Yaleu.

Zvonimir Vrselja diplomirao je medicinu na Sveučilištu Josipa Jurja Strossmayera, u Osijeku a na medicinskom fakultetu u Osijeku je i doktorirao.

Radi na Yaleu pri njihovom Medicinskom fakultetu na Odjelu za neuroznanost.

Znanstvenici sa Sveučilišta Yale su za potrebe ovog istraživanja spojili mozak svinje, odnosno nekoliko njih, na sustav koji je u mozak pumpao tekućinu koja je poslužila kao zamjena za krv.

Time su mozgu vraćene neke osnovne funkcije, poput sposobnosti stanica da proizvode energiju. Osim toga, taj postupak je pomogao održati unutarnju strukturu mozga.

Šestan se pitao može li se mozak oživjeti nakon smrti.

Šestanov tim je na ovo pitanje odgovarao uz pomoć 32 svinjska mozga. Mozgove je njegov tim dobio iz klaonice koja je smještena u blizini njegovog laboratorija. Njegov tim je potom uklonio svaki od mozgova iz lubanja te su mozgovi smješteni u posebne komore. Potom je u svaki mozak uveden kateter.

Četiri sata nakon smrti znanstvenici su u vene i arterije mozgova preko katetera počeli ubrizgavati toplu otopinu.

Radili su to preko sustava BrainEx, koji imitira tok krvi tako što je u mozak dovodio nutritivne tvari i kisik. Otopina koju je tim ubrizgavao u mozak je u sebi imala i kemikalije koje služe sprječavanju aktivnosti u neuronima, zaštiti od štete, ali i sprječavanju električne aktivnosti u mozgu.

Unatoč tome, znanstvenici su motrili električnu aktivnost mozgova tijekom cijelog eksperimenta i bili su spremni dati anestetik mozgu ako bi primijetili da dolazi do povratka svijesti.

Znanstvenici su testirali koliko se dobro mozak drži kroz period od šest sati.

Otkrili su za tih šest sati kako su neuroni i ostale moždane ćelije povratile svoje metaboličke funkcije, poput konzumacije šećera ili proizvodnje ugljikova dioksida. Osim toga, uočili su i kako je imunitetni sustav mozga počeo raditi.

Struktura pojedinih stanica i dijelova mozga je očuvana. Rezultate su usporedili s mozgovima koji nisu primili otopinu.

Struktura stranica u mozgovima koji nisu primili otopinu bogatu nutrijentima kisikom se urušila. Kada su znanstvenici u mozgove koji su primili otopinu pustili električni signal, otkrili su da pojedini neuroni i dalje mogu prenositi signal kroz mozak.

Ali tim nikada nije uočio koordinirane električne uzorke kroz cijeli mozak, što bi značilo sofisticiranu moždanu aktivnost ili čak svijest.

Šestan, čiji tim je koristio ovu tehniku za održavanje svinjskog mozga živim do 36 sati, trenutno nema planove za povrat električne aktivnosti u cijelom mozgu.

Umjesto toga, njegov je prioritete otkriti koliko njegov tim može održati metaboličke i fiziološke funkcije mozga van tijela.

“Moguće je da samo odgađamo neizbježno te da se mozak neće moći oporaviti”, rekao je za Nature.

“Preletjeli smo nekoliko metara, ali možemo li stvarno letjeti”, dodao je.

BrainEx sustav je daleko od toga da je spreman za upotrebu na ljudima, dodao je Šestan za Nature, posebno zbog toga što ga je teško rabiti ako se mozak ne izvadi iz lubanje.

Šestan je za BBC izjavio kako se proces odumiranja stanica u mozgu događa kroz duže vremena nego što se ranije mislilo.

“Pokazali smo da je proces umiranja stanica postupan, proces koji ide korak po korak”, rekao je.

“Pokazali smo kako se nekih od tih procesa mogu ili odgoditi ili očuvati ili preokrenuti”, zaključio je.

“Ovo nije živući mozak. Ali je stanično aktivan mozak”, rekao je za Guardian kojemu je otkrio i kako na početku studije on i njegov tim nisu vjerovali da će doći ovako daleko.

BOLJA OD SONIKA U ZAGREBU Dubrava izjednačila na 1:1 – slijedi majstorica u Jazinama

$
0
0

Košarkaši Sonik Puntamike nisu se uspjeli dvokorakom plasirati u elitni rang hrvatske košarke HT Premijer ligu. Bolja od njih u drugoj utakmici finala doigravanja bila je u Zagrebu momčad Dubrave koja ih je porazila rezultatom 86:81 te je tako seriju izjednačila na 1:1, donosi Radio Zadar.

Izjednačenih prvih deset minuta gledali smo na otvaranju dvoboja. Domaćin je tricom Smolića imao vodstvo 23:20 nakon deset minuta igre.

I druga dionica donijela je igru koš na koš te je na poluvremenu bilo 43:41 za Dubravu.

Imali su igrači Darka Krunića u 26. minuti vodstvo 57:52. Vratili su se Puntamičani te su na ulasku u zadnju četvrtinu imali prednost 61:67.

Seriju 12:0 napravili su domaćini na startu posljednje dionice za vodstvo 72:67 uoči ključnih pet minuta. Očekivano, uslijedila je uzbudljiva završnica u kojoj su se bolje snašli igrači Dubrave te su pobjedom izborili majstoricu u Zadru koja će ove subote dati odgovor koja će od ove dvije momčadi sljedeće godine igrati u HT Premijer ligi.

Najučinkovitiji u redovima Sonik Puntamike bio je Dino Palčić s 19 koševa i 8 asistencija, 17 je dodao Teo Petani.

Viewing all 12954 articles
Browse latest View live


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>